Uncategorized

How to instruct Your dog to Be patient

Every day, I am so grateful that I have a patient (some might say lazy) dog. While Baxter seems to have a bottomless well of patience, this is a quality that can be developed, no matter what your dog’s natural tendencies are.

Patience is important for a variety of situations. It makes your time with your dog more pleasurable. and it also can help keep your dog safe.

How to instruct your dog to be patient

Let’s start with a few examples of how patience can help.

You come home with groceries. You greet your dog, who is thrilled to see you, but then you resume unloading the car. will your dog …

1. wait quietly for more attention until after you’ve brought in all of the bags and put the food away?

2. jump on you and paw you and dig through the grocery bags?

3. Go lay down when you tell him to, but whine while he watches you work?

You’re out for a walk and you meet a friend. You stop to talk. will your dog …

1. Greet your pal politely and then sit at your side until you’re ready to go?

2. Tug at the leash, trying to convince you to keep walking?

3. Obey your command to “sit,” but quiver with energy the whole time you’re talking?

I think many of us know which of these options we prefer!

The good news is that patience can be taught. Patience was a lesson that was interwoven in many of the training classes we took with Baxter. We started with fairly easy scenarios and then built up to more challenging situations.

Steps on how to instruct your dog to be patient:

The simplest spot to start is at home. When your dog wants to play, eat, opt for a walk or be petted, don’t always oblige him best away. You can say, “Give me a minute, buddy.” and carry on with what you are doing. give yourself a sensible time limit, so your dog isn’t waiting too long. You want him to realize good things come to those who wait.

If your dog is more demanding, try ignoring him. Or ask for a down-stay or send him to his “place.”

Now, I’m not saying ignore your dog all the time. The major joy of having a dog is interacting with him, and those interactions are vital for your bond. However, you will not be able to interact with your dog each time he wants you to. So setting some boundaries is important.

Lessons we did with our trainer – teaching our dog patience

Here are some of the lessons we did with our trainer to help our dogs build patience.

In one class at a quiet local park, we tied our dogs to a post and walked away (but always within the dog’s sight). This exercise was about confidence, count on and patience. We wanted the dogs to learn that they were okay on their own and to wait quietly until we returned.

Some people didn’t get very far before their dogs got upset. If this happens with your dog, stop. turn around and look at your dog. Don’t make him more anxious by walking further. When he’s calm, even if it’s only for a second, go back to him and pet him and praise him. Repeat this exercise and your dog will learn that you’re coming back.

In another class, we were doing agility, having our dogs walk on leash along the top of a stone wall. At the end, rather than right away having our dogs hop down, we put our dogs in a sit and spent some time gazing at the lovely park before we allowed our dogs to get down.

Some dogs shifted uncomfortably or broke their sit and attempted to hop down. This lesson is important to reinforce that you’re in charge. think of a situation where it wouldn’t be safe for your dog to hop down. You want him to wait until you say he can go.

Increasing the challenge

Over the weeks of the class, we challenged our dogs more. We moved from parks to city streets and practiced sit, stay, wait at a busy corner. We tied our dogs up outside of the coffee shop and went in to buy a drink.

In our final class, we celebrated everything we had learned with a visit to restaurant. We brought our dogs and sat on their dog friendly patio. all of the dogs sat quietly under the table while we talked about everything we’d learned and toasted ourselves and our dogs.

It was a joy to have our dogs with us and know that in a variety of environments and situations, our dogs would behave politely, unwind and enjoy being with us as well.

When is patience many important to you? Is your dog naturally patient or impatient? What are your suggestions for teaching your dog to be patient?

İlgili Mesajlar

How to increase your dog’s impulse control

Why consistency is important in dog training

Julia Thomson is a blogger at Home on 129 Acres wheRe, ülke yaşamı ve DIY yenileme maceraları hakkında yazıyor. O ve ailesi Ontario, Kanada’daki 129 dönümlük bir çiftlikte yaşıyor. Julia’yı burada Instagram’da takip edin.

Uncategorized

Köpeğim korkuyor mu?

Not: Bu, Rachel Duncan’ın BakedBlog blogunu yazan bir konuk gönderisi. Hikayesi, bir köpekin zor bir başlangıç ​​yapması, onun için üzülmemiz gerekmediğini kanıtlıyor. Eğer bir köpek yerini ikinci (veya üçüncü) bir şans verebilirsek, köpek çok daha kolay bir şekilde yer değiştirebilir.

Yeni bir köpeğim var. O bir kaniş karışımı. Onu yerel insan toplumumuzdan aldım. İstediğimiz kişi seçtiğimizde, tarihinin hiçbir şeyi bilmiyorduk, sadece 6 aylık. Onu ya da başka bir şeyi tutmamıza izin vermeden önce, bizi oturttular ve 800 diğer köpekle birlikte Virginia’daki bir köpek fabrikasından kurtarıldığını açıkladılar. Bize çok şey yaşadığını ve insanların “korkulu” ve utangaç olduğunu açıkladılar.

Tüm bunları kabul ettim ve sonunda onu bize getirdiler. Sadece oğlum, eşim ve benimle küçük bir odada Bella ile bir bağ kurma süreci başlattık. Utangaçtı, görmek kolaydı, ama korktuğundan emin değildim. Oynamak ve dokunmak istedi ama emin değildi. Onun seviyesine indim ve bana gelmesine izin verdim; Çocuğum bile nazikti ve zamanını aldı.

Ona aşık olduk ve onu eve getireceğimizi seçtik. Bella en iyi durumda değildi. Onun ihmal edildiğini söyleyebilirsin. Saçları uzun ve paspaslanmış. Dikişlerini sabitlemekten çıkarana kadar onu damata götüremem. Bu yüzden bir çift makas aldım ve keçeleşmiş saçları olabildiğince kestim.

Bana korkulu köpekler üzerine bir paket verdiler ve bizi yolumuza gönderdiler. Eve geldikten sonra Bella’yı yere koydum ve keşfetmeye başlamasına izin verdim. Harika görünüyordu, endişe duyduğu tek zaman, onu evcilleştirmeye eğileceğiniz zamandı. Bizim niyetimizden emin değil, yer değiştirecekti. Dürüst olmalıyım, paketi okumadım. Onunla işleri yavaşlatmaya devam ettim ve iki gün içinde Bella artık benden, eşimden veya oğlumuzdan çekilmedi.

Bu kadar kısa sürede uzun bir yol kat etti. Bazı yeme problemleri vardı ama bugün daha önce görmediğim bir gusto ile yedi. Bella’nın düşündükleri kadar korkulu olduğunu düşünmüyorum. Sadece sevgiye, sabrına ve biraz zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hatta aile ziyaretimiz olduğunda bizimle yeni evinde olduktan sadece iki gün sonra yeni insanları hayatına kolayca kabul etti.

Bazı köpeklerin endişe sorunları var mı? Bence yanlış kullanılmış, dövülmüş ve tipik olarak Rotten Mayıs’ta tedavi edilen köpekler, ancak bu onlarla çalışamayacağınız ve tekrar güvenmelerini ve sevmelerini sağlayamayacağınız anlamına gelmez. Bir köpek, memnun bir hayatta ikinci bir şans vermek buna değer.

Uncategorized

Thatmutt.com’un yeni evcil köpek forumu

Düzenleme: Mutt’un ağır spam nedeniyle artık bir forumu yok.

Hafta sonu Thatmutt.com’un yeni evcil köpek tartışma forumunu tanıttım. Umarım devam edersin ve bir göz atacaksın!

Thatmutt.com’un yeni evcil köpek forumu

Mutt’un Evcil Köpek Tartışma Forumu’nun işlevi, evcil köpek sahiplerinin köpeklerini çok daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktır. Konular, evcil köpek eğitimi, evcil köpek davranışı, evcil köpeğin evlat edinilmesi ve evcil köpek egzersizi gibi köpeklerle ilgili her şeyi kapsayacaktır.

Bu blog gibi forum da her zaman devam eden bir çalışma olacaktır. İlerledikçe bazı değişiklikler göreceksiniz. İnsanlara farklı konuların üzerinden geçmek için çok daha fazla çok yönlülük sağlayacağından bloguma bu ek hakkında son derece kendinden geçmişim.

Forumlarda konuk olarak, mevcut yayınları görüntüleyebileceksiniz. Kendi mesajınızı yayınlamak veya mevcut bir mesajı yanıtlamak için satın almak için kaydolmanız gerekecek (ücretsizdir ve birkaç saniye sürer). Kayıt olduktan sonra, son ziyaretiniz göz önüne alındığında yeni olanları görebileceksiniz.

Tartışma forumlarının olanakları konusunda kendinden geçmişim. Bloga ekstra web trafiği getirecekler ve blog da insanları forumlara yönlendirecek. Bloguma giden ve tartışmalarda partikat eden bir mahalle olduğum için çok şanslıyım. Her gün köpekler hakkında bir şeyler keşfediyorum.

Evcil Köpek Forumu’nda tartışılan görmek istediğiniz bazı konular nelerdir?