Ever desire people would provide your reactive canine area on walks?

My personal guideline is to leave lots of area between the canine I’m walking as well as any type of oncoming people or dogs.

Most of my canine walking clients’ dogs are friendly, however some are not comfortable with strangers reaching out as well as touching them (can you blame them?).

So, I want to share a situation that occurs quite commonly when I’m walking dogs as well as a major error I made recently.

Normally if I’m walking a canine as well as somebody in the community stops me to chat about the canine it’s because they’re familiar with the dog. typically they online on the exact same street as the canine or something like that as well as have interacted with the canine before.

When this happens, I judge the circumstance based on the dog. If I understand the canine likes all people, then it’s no huge deal. I typically let the person greet the dog. If I don’t understand the canine extremely well or if I understand the canine is whatsoever fearful or reactive, we just keep walking.

Well, I made a error recently.

I made a poor judgement call.

I was walking two 90-pound dogs that are well trained however not excessively affectionate. They won’t growl at a random person, however they’re not thrilled about people petting them as well as one can get a bit anxious when his area is invaded.

So, when a neighbor stated hi to these two dogs on our walk as well as began talking as if he understood them, I hesitated however stopped as well as let him approach. (Should’ve kept walking.)

He called the dogs by name, but I might tell the dogs were not thinking about interacting. They weren’t tense, however they were looking away, sniffing the grass, etc.

I ought to have stated hi rapidly as well as then kept walking because, remember, I don’t understand this person.

Then the guy did something that absolutely horrified me.

He got down on the ground as well as put his deal with best as much as one of the dogs.

O NE LAN?!

I was screaming inside, however I understood if I tugged on the leash there was a small possibility the tension could cause an aggressive reaction.

I likewise didn’t want to tell the guy to back off since his quick retreating movement might likewise cause an aggressive response.

So what I did was make that pleased “click-click” noise with my tongue, complied with by “Here boy!”

İşe yaradı.

The canine counted on me, as well as I patted his side to simplicity the tension a bit as well as increase his confidence.

Then we got outa there.

Reminders for adults around dogs

I’m the one who made the mistake in the above situation by not protecting my dogs.

However, I likewise want to listing out a few reminders that grown adults don’t seem to follow.

Rules around dogs

Do not put your deal with as much as any type of canine unless you are 99 percent sure the canine is okay with it. This can scare, difficulty or endanger a dog.

Just since you’ve satisfied a canine before doesn’t imply the canine keeps in mind you or is comfortable with you.

If a canine is not showing rate of interest in interacting with you by sniffing, wiggling his body, wagging his tail, leave the canine alone.

Stand or sit with your side to the canine instead of face-to-face.

Those are the rules I comply with with all of my clients’ dogs, foster dogs as well as other dogs I interact with.

Yes, I’ve made errors as well (read them here). kimse mükemmel değildir.

But I’m hoping the above “rules” can at least get people to believe about their habits around dogs.

Dog enthusiasts can be the absolute worst since we have this belief that “Oh I like dogs! Onlar benden hoşlanır!”

Have you discovered that if you tell a canine enthusiast your canine is aggressive, it’s practically like an open invitation for the person to show you wrong?

So, so frustrating! as well as scary. Unless you’ve walked an aggressive dog, you would not believe what people will do. Actually, I’d like to hear your stories!

The bottom line is, a true canine enthusiast aspects dogs as well as understands that even if she knows a canine well, that doesn’t imply he’s thinking about being hugged, kissed, cuddled, etc.

I’ve been growled at by dogs for stupidly trying to hug them when they were not okay being hugged by me. say thanks to goodness the dogs was polite sufficient to growl rather than bite.

Have you ever been in a poor circumstance with a dog?

Related blog posts:

5 errors I’ve made that resulted in dog bitesHow to avoid a stressed canine from biting

Teaching canine bite prevention to youngsters (From Puppy Leaks)

My canine bit my kid (from Lola the Pitty)

Uncategorized

Kalbim onlarla

Ben bir koşucuyum.

Bugün dünyanın dört bir yanından koşmak isteyenler için koşuyorum, ancak yapamaz. İyi arkadaşlar ve bu koşucuların ev üyeleri için. Gönüllüler ve onları alkışlayan seyirciler için. Kalbim onlarla olduğu için koşuyorum.

Yapabildiğimden beri koşuyorum.

Evcil köpeğimden memnun olmanın üç nedeni Kennel eğitimli

Bir evcil köpek veya köpek yavrusu eğitiminin tüm avantajlarını seviyorum! Bir sandık, köpek yavrusu veya evcil köpeğimin gelecekteki özgürlüğüne izin verecek bir araç olarak görüyorum.

Bir sandık kullanmamayı seviyorsanız da iyidir. Ben sadece kişisel olarak birçok fayda gördüğümü söylüyorum, bu da devam edeceğim. (Kennel/Crate kelimelerini bu yazıda birbirinin yerine kullanıyorum.)

Genç Weimaraner’ım için bir sandık için değerli olmasının birçok nedeninden sadece birkaçı:

• Çiğneme gibi kötü rutinleri durdurmak • Lazımlık eğitimi konusunda yardım • Ona rahatlamak için bir yer verdi • Seyahat sırasında güvenlik

Bu yazı, evcil hayvan sandıkları, kapılar, evcil köpek yatakları ve daha fazlasını yapan bir şirket olan Carlson Pet Products tarafından desteklenmektedir.

Evcil köpeğimin köpek kulübesi eğitimli olmasının üç nedeni

1. Bir kulübe evcil köpeğimi iyi davranışlar için hazırladı

Remy şimdi yaklaşık 3 yaşında ve evde yalnız ve geceleri onu gevşek bırakmaya başlıyoruz. Onunla çiğneme, havlama, çöp veya karşı sörf içine girerken sıfır sorun yaşadık. Remy evde olmadığımızda evcil köpek yatağında rahatlar.

Bunun, ilk iki yıl boyunca Remy’yi yalnız bırakıldığında her zaman kulübesinde/sandığında bıraktığımız gerçeğiyle doğrudan ilgili olduğuna inanıyorum. Bu normalde sadece bir iki saatti çünkü eşim ve ben de evden çalışıyoruz.

Yavru köpeğimiz, sandığında bir Kong oyuncağını çiğnemeyi veya geri dönene kadar sessizce kesmeyi öğrendi. Bu kesinlikle stresli olmayan, düzenli bir olaydı.

Bu köpek yavrusu günlerinde bir sandık kullanmasaydık, evcil köpeğimin eşyalarımızı çiğnemek, havlamak, sörf yapmak veya yalnız bırakıldığında çöpe girmek gibi son derece kötü rutinler geliştireceğine inanıyorum.

Sadece bir sandık kullanmanın gelecekte nasıl daha fazla özgürlüğe neden olabileceğini göstermek istedim! Sandığımızı katlamayı ve garajda saklamayı düşünüyorum ama sahip olduğumuz için çok minnettarım!

2. Seyahat için Kennel Eğitimi

Genç evcil köpeğim 2.5 yılında biraz seyahat etmeye başladı! Aileyi kontrol etmek için birkaç uzun yol gezisi yaptık. Milli parkların yakınındaki birkaç otelde kaldık. Air B & BS’ye gitti. Ülke çapında San Diego’dan Montana’ya taşındık ve onu üç hafta boyunca Wisconsin’deki ailemin evinde bile bıraktım.

Tüm bu “maceralar” için Carlson Pet ürünlerinden bir sandık olması çok değerli oldu. Örneğin, Yosemite’e gittiğimizde ve evcil hayvan dostu bir kulübede kaldığımızda, akşam yemeğine gidip bizim köpek yavrusu odamızı yok etmediğini bilerek geri tekme atabildik, böylece bizim sandığımız vardı.

Ve ailemin evinde, evcil hayvan bakıcılarımızda kaldığında, hiçbir şey çiğnemeyeceğini veya herkesi uyandırmayacağını bilerek geceleri sandığına koyabildiler.

Bence bir köpek kulübesi seyahat etmek için çok uygun. İdeal olarak, sonsuza dek bir tane kullanmanız gerekmeyecek, ancak genç köpekler için herkes için önemli bir kaygı rahatlatıcısıdır! (Evcil köpek dahil çünkü sandıkta geri dönmeyi biliyor.)

3. ziyaretçilerimiz olduğunda köpek kulübesi eğitimi

Birkaç arkadaşımız oldu ve ailemiz bizimle kaldı ve evcil köpeğimin köpek kulübesi eğitimli olmasına sevindim. Geceleri kulübesinde kalıyor, bu yüzden herkesi uyandırmıyor.

Tatiller boyunca, bir hafta boyunca ailenin bizimle kalmasını planlıyoruz ve bu süre zarfında Remy geceleri sandığında uyursa herkes için çok daha kolay olacaktır.

Evcil köpeğimden memnun kalmamın ek nedenleri köpek kulübesi eğitimli:

Çeviklik – İşleyicileri kursu öğrenmek için dışarı çıktığında köpeklerin bir sandıkta beklemesi beklenir.

Veteriner kalır – Birçok veteriner, bir gecede veya gün boyunca birkaç saat kalması gereken bireyler için bir “sandık gibi” köpek kulübesi kullanır.

Damatlar-Profesyonel damatlar genellikle müşterileri için sandık benzeri kulübeler kullanır

Doğal Afetler – Senaryolar veya acil durumlar nedeniyle evcil köpeğinizi kasırga gibi kontrolünüzden ne zaman sandallemeniz gerekebileceğini asla bilemezsiniz.

Uçmak – Ana kabinde binmek için çok büyük bir evcil köpek ile uçmanızı tavsiye etmiyorum. Bununla birlikte, genellikle hayat bize sınırlı seçenekler sunar ve evcil köpeğinizin kargo bölümünde bir sandıkta binmesi gerekebilir.

Bir sandık kullanmayı tercih ederseniz …

Bir evcil köpek sahibi bir sandık kullanmamayı seçerse kesinlikle iyi. Hiç sandık kullanmamış birçok insan biliyorum ve köpekleri gayet iyi!

Öte yandan, evcil köpeğinizin en azından yukarıda belirttiğim yaşam durumları durumunda kısa sürede bir sandıklara girmeyi kabul etmesi zarar göremez. Bir sandık köpeğiniz için büyük bir anlaşma değilse, o zaman daha az stresli olurHiç kısa sürede bir tane kalması gerekiyor.

Bir asansöre binmek, çeviklik engellerine tırmanmak veya tırnaklarını kırpmak için eğitebileceğiniz gibi, evcil köpeğiniz için çok daha fazla deneyim ekleyerek eğitimin bir parçası olarak düşünün.

Carlson Pet ürünlerinden gelen sandık hakkında daha fazla bilgi

Carlson Pet Products’tan katlanmış bir tel sandığımız var. Şirketin web sitesinde bir sandık satın alabilirsiniz.

Maliyet: Büyük sandıklarımız (42 ”L x 28” W x 30 ”H) 89,99 $ ‘dır, ancak fiyatlar 49,99 $ ile 149.99 $ arasında değişmektedir. Tüm boyutlandırma seçeneklerini buradan görüntüleyin.

Büyük boyut, 60 kiloluk weimaraner için yeterince büyük. Sandığın önünde bir kapı var. Carlson Pet ürünlerinden gelen kasalar katlanabilir, bu da seyahat veya depolama için çok büyük.

Sandığımız neredeyse düz ve katlanmak veya kurmak için sadece 20 saniye sürüyor ve bunu kendim yapabilirim. Evcil köpeğinizi sandıkta güvenli ve güvenli tutacak çok noktalı bir kilitleme sistemine sahip çelik tel çerçeve ile inşa edilmiştir.

Köpeğiniz için bir köpek kulübesi/sandık kullanıyor musunuz?

Yorumlarda bize bildirin!

30 Günlük Mücadele: Köpeğinizi 30 yeni yere götür (Garaj Satışı)

Bugün, 30 günlük zorluğumun üçüncü günüydü. Bugün, yeni bir caddede yürürken ve o caddede iki garaj satışına giderek üçünü bir araya getiriyoruz.

Ace sırt çantasını ve çimdik yakasını kullandı, bu yüzden en iyi davranışındaydı. Bir kutu kadar yürüdü ve bu timsahı 25 sent seçti. Benim gibi kuruşlar olduğum için mutlumla gurur duyuyorum.

Uncategorized

Su şişeleri, şapkalar ve diğer hediyeler evcil hayvan severler için #tailTherapy

çünkü en iyi terapi genellikle ‘ücretsiz ve tüylü’

Not: Bu, bağlı kuruluş bağlantıları içeren sponsorlu bir gönderidir.

Mükemmel günüm, köpek asıımı huzurlu, rahatlatıcı bir yürüyüşe götürmeyi içeriyor.

Her zaman böyle daha fazla gün diliyorum, harcamak ve hakkında daha fazla zaman diliyorum, arkadaşımla stressiz.

Size mükemmel gününüzün neyi içerebileceğini sorup sormadığımı biliyorum, muhtemelen benzer bir şey olurdu.

Bu yüzden Aimee Cebulski, San Diego’daki bir parkta yürüyüşe çıkarken Tailtherapy adlı markalı hediye hattı için fikrini buldu.

“Köpekleriyle çok fazla insan gördüm ve mutlu bir kuyruk gördüğümde gülümsemeyi bırakamayacağımı buldum” dedi. “Hiçbir şeyin hayatımızdaki kuyruklardan aldığımız mutluluktan daha iyi olmadığını fark ettim.”

Tailtherapy.com’dan evcil hayvan severler için markalı hediyeler

Web sitesine göre, Tailtherapy evcil hayvan severler ve hayatlarındaki “mutlu kuyruklar” için bir hediye çizgisidir.

Ürünler şunları içerir:

şapkalar
su şişeleri ve
taslak

Ürünler, şirkete göre en iyi terapinin “genellikle özgür ve tüylü” olduğu fikrini göstermek içindir.

Tailtherapy’den tüm köpek yürüyüş maceralarımı getirmek için bir su şişesi aldım. Solana Plajı çevresindeki köpeğimle yürüyüşe çıkıyorum ve sıcak küvete soğuk bir içecek (sadece su söyleyeceğiz) getirmek için de harika.

Tailtherapy’deki her öğe, Cebulski’nin kendi hayvanlarından, Rio the Dog ve Bailey the Cat (yukarıdaki Cebulski ile resmedilmiştir) temelinde bir kedi görüntüsü veya bir köpek görüntüsüne sahiptir.

“Mutlu bir kuyruk gördüklerinde kim gülümsemez?” Dedi Cebulski.

Bence haklı!

Tailtherapy’den gelen ürünler Amazon’da 12,99 ila 24 $ arasında perakende satış yapıyor ve köpek ve kedi severler için harika tatil hediyeleri yapacaktı. Onları buradan kontrol edin.

Tailtherapy’den su şişesi hakkında daha fazla bilgi

1. Su şişesi sağlam, ancak hafiftir.

2. Vidalı bir kapağı var (bu yüzden dökülmeyeceğim!) Ve bir karabin klibi ile birlikte geliyor.

3. Şişe alüminyumdan yapılmıştır ve Tailtherapy.com’a göre paslanmaz bir kaplamaya sahiptir.

4. Ya Köpek Rio veya Bailey kedi içerir.

5. Herhangi bir aktif evcil hayvan sevgilisi için harika bir hediye yapar.

Ücretsiz su şişesi kazanın

Tailtherapy, o mutttan bir şanslı okuyucuya bir ücretsiz su şişesi veriyor.

Girmek için, bana istediğinizi bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın! winner will be chosen Dec. 9. *Update: Congrats, Alison!

Must have a U.S. mailing address to win and must be following TailTherapy on Twitter. The winner may choose either the dog or the cat logo.

If you would like more information about TailTherapy or would like to order a hat, leash or water bottle, visit TailTherapy.com.

So, do you have any adventures planned with your dogs this month?

*Large, top photo and bottom photo (with the hats) are from TailTherapy.com.

10 commands every dog should know

Here are 10 commands or cues every dog owner should work to perfect with his or her dog beyond the basics.

Of course, the words you decide to use are not as important as how your dog responds to the commands.

Other words could be substituted for my suggestions. For example, the word “give” would work just fine instead of “drop.”

In the comments, let me know what other words you think are important for every dog to learn.

Here are the 10 commands to teach your dog

1. teach your dog the command drop.

It’s important for a dog to know the drop command so he will drop whatever he has in his mouth if he’s not supposed to have it. It could be a shoe, towel, a baby toy or any object.
It’s also nice when a dog will drop his own toy on command when you are playing fetch or you simply want to end a play session or put the dog’s toys away.

2. teach your dog the command off.

This command is important to teach your dog for when he jumps up on people or jumps on the furniture. many people make the mistake of saying “down” in these situations. This is a mistake because most dogs have been trained to lie down when they hear the word “down.” “Down” should mean lie down, and “off” should mean get off the furniture or person.

See my post: how to teach your dog OFF

3. teach your dog to leave it.

Leave it is a good command to teach your dog for anything you don’t want him to touch. You can say “leave it” while referring to a stick, food, other dogs, a cat, people, whatever it might be. Leave it simply means leave it alone!

4. teach your dog a command for go to the bathroom such as “hurry up.”

I tell my dog to hurry up every time I want him to go to the bathroom. He will literally pee on command. I have taught him this because I used to live in North Dakota and it got really old standing outside in the cold late at night waiting for him to go to the bathroom.

5. teach your dog a release word such as “OK.”

I use the word “OK” as a release for anything I’ve told my dog to do. When he’s in a sit position, he is supposed to sit until I say “OK.” The same goes with stay, down, stand, etc. I wrote a post on the importance of the release command here.

6. teach your dog to heel.

Bu kendisi için konuşur. To avoid my dog pulling me down the street and making daily walks almost unbearable, I have to teach him to walk properly on a leash. Heel means walk at my side at my speed. this one is easier said than done, and I think it will be a lifetime process for Ace to perfect it, but I refuse to have a dog pulling me on a walk.

7. teach your dog to wait.

This command is a little different than the stay command. Basically, stay means stay until I return and release you. wait means wait until I say it’s ok for you to follow me. For example, I tell Ace to wait while I open the door before our walk. I also tell him to wait if he is in the automobile and I’m about to let him out. In both situations, I want him to wait until I am ready to deal with him.

See: stay vs. wait

8. teach your dog all the basic commands.

All dogs deserve to know the basics such as sit, down, stay, come and no! These commands help dogs fit into our society. A dog is not well trained unless it knows at least these five words. I can’t think of living with a dog and not teaching it basic obedience. The possibilities for what we can teach our dogs go on and on, but these commands are something to start with.

9. teach your dog to go to his bed.

This command is important for when you need your dog to lie down and relax. It wouldn’t have to be a bed, it could be a blanket or towel or pillow. The key is to train your dog to lie down and relax in one spot. This can be valuable when you have visitors over or when you’re eating dinner or just watching TV and your dog needs to take a break from playing and “chill out.”

See my post: how to teach a dog to go to his bed

10. teach your dog the command load up.

This is a good command for when you want your dog to get in the car. My dog loves the car, and he used to bound right in as soon as I opened any automobile door. This was a problem when I was trying to put other things in the back seat before my dog.

If Ace was excited, he’d jump in the automobile before I even had the door all the way open. I hate it when a dog is barging ahead of me, or practically tearing my arm off in order to get somewhere, so the wait command followed by the load up command helps to prevent this.

What are some other important commands you have taught your dog?

Uncategorized

Yavru ve Köpekler için Sosyalleşme İpuçları

Yeni bir köpeği veya köpek yavrusu nasıl sosyalleşeceğinizi düşünmek çok zor.

Yavrunuza tanıtmak isteyebileceğiniz farklı insanlar, hayvanlar, durumlar, manzaralar, sesler ve deneyimlerin bir listesini oluşturdum.

Bu çok büyük bir liste, ancak köpek yavrusu her şeye maruz bırakmanız gerekmiyor.

Haftada bir veya iki yeni durum veya deneyim seçin. Yavru köpeğinize muazzam bir şekilde yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzınızı ve köpek yavrusunuzun ideal olmasını istediğiniz durumları düşünmeye çalışın.

Örneğin, eski köpek ası tekne gezintilerine götürmeyi sevdim, ancak bu köpeğinizle yapmayı planladığınız bir şey olmayabilir.

Sosyalleşme, yavru veya köpeği yavaş yavaş zaman içinde olumlu bir şekilde yeni şeylere tanıtmakla ilgilidir. Olumlu dernekler yaratmaya yardımcı olmak için sosisli sandviçlerin gücünü hafife almayın!

İşte listem. Lütfen önerilerinizi yorumlara ekleyin, çünkü her şeyi kendim düşünebilmemin bir yolu yok.

Yavru köpeğinize veya yeni köpeğinize güvenli bir şekilde tanıtılacak şeyler

1. Yavru köpeğinizi farklı türde insanlara tanıtın

Mümkünse genel olarak her türlü “yabancı”. Kadınlar, erkekler, yaşlılar, gençler, ilköğretim çağındaki çocuklar, okul öncesi çocuklar, küçük çocuklar, bebekler, vb. Anahtar: Yavru köpeğinizi erken yürüyüşler için almaya başlayın. Ve yürüyüşler için farklı parklara ve yerlere gitmek için bir noktaya değin.

2. Yavru köpeğinizi farklı kıyafet türlerine tanıtın

Bazen farklı kıyafetler bir köpeği şaşırtabilir.

Bu yüzden köpek yavrusu sırt çantaları, farklı şapka, büyük katlar, büyük güneş gözlüğü, üniformalar, takım elbise, bot, kask, yüz maskeleri vb.

Ayrıca farklı mevsimleri de düşünün. Köpeğinizi kışın kros parkurlarında çıkarırsanız, kayaklarda insanlar veya gözlük ve yüz maskeleri giyen insanlar tarafından başlatılabilir.

*Yeni bir köpek yavrusu varsa, Ücretsiz Köpek Eğitim Kılavuzumu İndirin. Buraya tıklayın

3. Yavru köpeğinizi bisikletlere, bebek arabalarına, trafiğe vb. Tanıtın.

Tekerlekli sandalyedeki insanlar, koltuk değneği kullanan veya bastonla yürüyen insanlar, bebek arabaları iten insanlar, bisikletler veya silindir bıçaklarında insanlar.

Farklı hızlarda yürüyen insanlar – koşucular, sert ve yavaş hareket eden yaşlılar, çalışan ve gıcırdayan çocuklar, köpeklerle çalışan veya bisiklete binen insanlar vb.

4. Yavru köpeğinizi kullanan insanları görmeye alıştırın

Kürekler, tırmıklar, yabani otlar, kayaklar, kürek, yürüyüş direkleri vb.

5. Yavru köpeğinizi diğer hayvanlara tanıtın

Kediler, yavru kedi, hamster, ördekler, tavuklar, atlar, evcil tavşanlar, yavruların yaşayabileceğini veya daha sonra yaşamda yaşayabileceğini düşündüğünüz her türlü hayvan.

6. Yavru köpeğinizi farklı yüzeylere tanıtın

(Bu ipucu için teşekkürler, Colby!) Kum, kayalar, çakıl, kaldırım, kaygan veya parlak zeminler, ahşap yürüyüş yolları, fayans, beton, kir, kar, çim, çeviklik ekipmanı.

7. Yavru köpeğinizi sulamak için kullanın

Gölde, okyanusta, nehir, plastik çocuk havuzunda, hortumla oynuyor, bir tekneye biniyor veya bir sal üzerinde yüzüyor, bir kürek tahtasında duran veya bir kayıkta oturuyor, vb.

8. Yavru köpeğinizi tımar ve taşıma için kullanın

Tutulma veya taşınması, banyo yapılması, fırçalanması ve tırnakların kesilmesi, dişler fırçalanması, tüm vücut parçalarının dokunması – ayaklar, kuyruk, tırnaklar, ayak parmakları, kulaklar, yüz, dişler.

9. Yavru köpeğinizi arabaya binmek için kullanın

Bir araba yıkamasından geçerek, bir sürüş penceresinden geçerek, okul otoparkları gibi yaya trafiğinden sürüş, vb.

*Yeni bir köpek yavrusu varsa, Ücretsiz Köpek Eğitim Kılavuzumu İndirin. Buraya tıklayın

10. Yavru köpeğinizi bir teknede binmekle tanıştırın

Ya da bir rıhtımda, balık tutma veya tekneler izlerken.

11. Yavru köpeğinizi diğer birçok köpeğe tanıtın

Diğer yavrular da dahil olmak üzere her yaştan, boyuttan, boyutta ve tasma üzerinde ve dışındaki köpekler. İtaat veya köpek sosyalleşme dersleri tavsiye ederim.

12. Yavaş yavaş yavaş yavaş gürültülü seslere maruz bırakın

Yavru köpeğinizi korkutmak istemezsiniz, ancak köpek yavrusu uzaktan yüksek sesle gürültüyle tanıtmaya başlar ve birkaç hafta boyunca yavaşça yaklaşırdım. Kamyonlar, trenler, traktörler, kar motosikletleri, motosikletler, okul otobüsleri, çim biçme makineleri, silah atışları, havai fişek gibi şeyler. Laboratuar yetiştiricimiz, laboratuvar yavruları için yaklaşık 5-6 ayda silah girişi yapmayı ve bunu uzaktan yavaş yavaş yapmanızı önerir.

13. Yavru köpeğinizi yüksek sesle kapalı seslere maruz bırakın

Vakum, blender, futbol oyunları gibi yüksek sesle TV, duman alarmları, müzik aletleri. Ayrıca, sadece gürültülü insanlar! Futbol oyunları sırasında televizyonda bağıran arkadaşlar gibi.

14. Yavru köpeğinizi bir kalabalığın içinde olmaya götürün

Örnekler bir voleybol oyunları olabilir, insanların 5K koşmasını, geçit törenlerini, fuarları, arkadaşların toplanmasını, bir aile birleşmesini vb.

15. VI’ya yer alan yerleri düşününYavru köpeğinizle otur

Yavru köpeğinizi birçok yeni alana götürün. Veteriner, damat, köpek günlük bakımı veya yatılı tesisler, evcil hayvan dostu mağazalar, farklı insanların evleri gibi yerleri ziyaret edin.

16. Yavru köpeğiniz için yeni deneyimler planlayın

Yavru köpeğinizi birkaç saat boyunca bir arkadaşınızla veya akrabalarıyla kalmak gibi yeni biriyle yalnız kalmaya alın. Yavru köpeğinizi oyuncaklarını veya yiyeceklerini götürmeye, ülkeyi ziyaret etmeye veya şehri veya banliyöleri ziyaret etmeye alıştırın.

Kamp yapmak isterseniz, köpek yavrusu onu görebilmeniz ve araştırabilmesi için bir çadır kurun.

Diğer köpek sosyalleşme fikirleri:

Kamp ateşleri (duman ve alevler), köpek dostu restoranları ziyaret etmek, köpek kapısına alışmak.

Sanırım devam edebilirim …

Ayrıca yayınlarıma da bakın:

Köpek sosyalleşme hataları.
Aşılardan sonra köpek yavrusu ne zaman yürüyebilirim?

Listeye ekleyebileceğiniz bazı önemli köpek sosyalleşme örnekleri nelerdir?

Yorumlarda bana bildirin!

*Yeni bir köpek yavrusu varsa, Ücretsiz Köpek Eğitim Kılavuzumu İndirin. Buraya tıklayın

Lindsay Stordahl bu Mutt’un kurucusudur. Köpek eğitimi, köpek egzersizi ve sağlıklı bir çiğ diyet besleme hakkında yazıyor.

Uncategorized

Does every canine have a purpose?

Does your canine have a “job” or a purpose in life?

I do think every canine has a job to do, if given a chance.

My canine Ace has the very essential role of being my emotional sidekick. He takes his job seriously, and I often wonder if he feels overwhelmed sometimes. Like, smothered by love.

It’s a difficult job to be anyone’s moral support all the time, don’t you think?

When I adopted Ace, I was unhappy at my job, and I was depressed much of the time. He brought me to a better place just by giving me a new responsibility, new goals, a new routine.

He became my marathon training partner, and eventually with my husband’s encouragement I quit my job and started my canine running company and this blog. one of the best and many essential decisions of my life.

Not only that, but Ace has helped socialize about a dozen dogs that would otherwise have very few or no canine friends.

He has the ability to remain easygoing even when another canine is tense or reactive. He has that fun, goofy energy without getting too excited, and other dogs seem to realize he is safe.

I did not train him to do this. I just discovered his ability and allowed him to use it.

So yes, Ace has a purpose, some very essential jobs, and my life would be very different if I had not adopted him.

And cats?

Would I be crazy to think cats have jobs?

My cat Beamer has lots of jobs.

For one, he is a great hunter. That may not seem like a very helpful job for an indoor cat, but he is very good at his job.

So far, not a single crumb has lasted much more than 30 seconds in any of our apartments. Not one, and it’s been nine years.

And like Ace, Beamer has been incredibly helpful with socializing our foster dogs.

Of course, I would never put Beamer in a position where he would be unsafe. But, as soon as I bring a canine into a room with Beamer, I can tell best away by Beamer’s reaction how the canine is going to be around cats.

If the canine is nervous and excited, Beamer simply ignores it. He may even turn around and face the other way, essentially saying this canine is not a threat. He knows when to calmly relocation away to safety or when to give a quick, firm smack.

He can read a canine so much better than I ever will, and he has been very helpful over the years. never over-reacting. never losing his cool.

And our little guy, Scout?

He is a companion. That may not seem complex, but it is.

I adopted Scout when I lived alone in a new town and literally needed another living creature to hold and love. I imagine that is why a lot of people adopt pets.

He met this need, curling up in my arms at night, sleeping best up against my chest. When I came home from a stressful day at work, he greeted me at the door with little mews. When I left again, he’d view me from the window.

[quote_center]”Some people may not think of household animals as ‘working animals’ but I think they would be wrong.”[/quote_center]

Today, he curls up in my lap as I write. Or, he sleeps on the canine bed at my feet. He is always nearby, always wants to be where the people are gathering. (We call him The Creeper, actually.) I like that about him.

Scout makes us smile and laugh every day, typically at his expense, but that in itself is an essential role.

Some people may not think of household animals as “working animals” but I think they would be wrong.

My animals are all working animals, in their own ways, and they do good work.

Ne düşünüyorsun?

Do your animals have jobs or a purpose?

Don’t forget to sign up for That Mutt’s newsletter here.

How to switch A canine From Kibble to Raw canine Food

When transitioning your canine from kibble to raw, is it best to do a slow transition by mixing the old food with the new for several days? Or is it best to just switch over best away?

You can do either.

There are pros and cons to both.

You’ll have to decide what’s best for your own dog.

How to switch a canine From Kibble to Raw

My recommendation is to do a slow transition when switching to a commercial raw canine food brand like Darwin’s. Do a fast transition when switching to a homemade raw diet using grocery store meat such as chicken quarters.

Açıklamama izin ver.

Option #1: slow transition to Raw

Best when switching from kibble to a commercial raw diet because commercial raw canine food brands tend to have less bacteria than grocery store meat.

The slow transition is what many vets seem to recommend in my experience. It’s also what many commercial raw canine food brands recommend.

If you purchase a frozen, pre-made raw canine food brand, the back of the bag will many likely have a recommendation for a slow transition like:

feed 75% old food and 25% new for 5 days,
then 50/50 for 5 much more days,
then 75/25 for a few days and eventually 100% raw

The slow transition seems to work well, especially when feeding a commercial raw brand.

Option #2: fast transition to Raw

Best when switching from kibble to a homemade raw diet.

This is a good option if you are concerned about your canine running into digestive troubles from trying to digest the two types of food – kibble and raw canine food.

Dogs typically digest raw food faster than kibble and some end up getting sick when the two are mixed.

If you do the quick transition, I recommend you fast your canine for about 18 hours. This is to make sure the kibble is out of his system. Then, give him a small raw meal.

If all goes well, feed him another raw meal in about 12 hours. After that, continue to feed 100% raw but stick to the same protein for at least a week.

You don’t want to introduce too numerous new foods at once.

Why is the fast transition best when switching to homemade raw?

Grocery store meat tends to have much more bacteria on it than commercial raw canine food because raw canine food companies have to go through some strict policies for controlling bacteria.

Grocery store meat, on the other hand, is certainly intended for cooking so there’s less issue about bacteria.

When the raw grocery store meat (and extra bacteria) is mixed with kibble in some cases it makes the canine sick because the kibble causes everything to sit in the gut longer, giving the bacteria much more time to grow.

The bacteria on the meat is typically no big deal for dogs, but in some cases problems occur when the food is mixed with kibble.

I tend to feed homemade raw myself because it’s much more affordable.

Should you feed your canine pre-made raw or homemade raw?

I recommend you start with a commercial raw brand like Darwin’s for a month or two and then tackle the homemade option if you’re up for it.

Darwin’s even provides a trial option for new customers. You can get 10 pounds of raw food for just $14.95. That’s up to 75% off! learn much more here.

I know store-bought raw canine food is expensive, but it’s just so much simpler and less tension for beginners than trying to make the food yourself.

That’s just my opinion. You can certainly do whatever you want!

What if my canine gets sick from raw food?

When a canine gets sick after switching to raw food it’s typically because:

the change was too fast or
the dog’s stomach is upset from the combination of the two types of foods

Dogs rarely get sick from the actual raw meat unless their immune systems are already weakened or they have other health problems.

See my post, will my canine get sick from raw meat?

So, to summarize:

When switching your canine to a raw diet, I recommend you slowly transition them by mixing kibble with a frozen raw brand.

Then, if you choose you want to make the food yourself, switch from commercial raw to homemade raw after a month or two.

My raw canine food ebook

I wrote a guide on how to feed homemade raw canine food, and it includes 10 easy recipes. purchase it below, and I hope it helps!

ORDER MY RAW FOOD GUIDE

How did you switch your canine to raw?

Let me know in the comments!

İlgili Mesajlar:

Five real health issues when feeding raw

Five easy suggestions for feeding raw canine food

Uncategorized

Petnostics – If you might inspect your pet’s health and wellness at home, would you?

Urinalysis cup & free app detects pet health and wellness issues

Note: This is a sponsored post.

Petnostics is an economical product that enables dog as well as feline owners to screen their pets’ health and wellness at house between vet visits.

Bu kolay. You just gather a urine sample utilizing the $10 Petnostics urinalysis cup, screw the lid on as well as scan it utilizing the free Petnostics app on your iphone (also coming soon for Android users!).

It’s a method to potentially save your pet’s life by catching a illness or problem early on, even before symptoms appear, according to Petnostics.com.

My dog as well as two cats are seniors, so I was particularly thinking about the chance to try the product with them. I received a free sample for every pet. I tested my dog Ace as well as my feline Beamer. Both came back as “healthy.”

You may believe it’s difficult to gather urine from a cat, however I just utilized a spoon for Beamer, as suggested here. He could’ve cared less. My second cat, Scout, is one more story (you’re doing what keeping that spoon?!) so I haven’t tested him yet. The company recommends hydrophobic litter, which is designed to keep the urine above the litter so you can gather it easily.

More about the Petnostics app

Petnostics is the very first product released from Scanostics, which was established in 2013 by Stephen Chen.

According to Chen, the company will determine if your dog or feline potentially has any type of number of typical ailments or illness such as:

diyabet

dehydration

a kidney stone

a urinary tract infection

He stated Petnostics is meant to be utilized as a supplement to routine vet sees so any type of possible problems can be detected earlier as well as therefore treated at an earlier stage.

“Catching as well as treating an problem earlier on not only leads to much better health and wellness outcomes, however it’s likewise cheaper in terms of veterinary costs,” he said.

Since the Petnostics urinalysis cup is just $10, I like the concept of inspecting my pets every six months or so. perhaps Petnostics might even offer some kind of membership program where the test immediately shows up in the mail regularly. According to its web site, it suggests pet owners inspect their pets monthly.

How Petnostics works

The patented, urine-collection cup has colorimetric chemical strips on the lid that modification colors when used, according to Petnostics.com. when a sample is collected (wear the glove!), you screw the lid on, flip over the cup as well as then return it to upright position. when you introduce the app, it asks you to wait 60 seconds, as well as then scan.

I tried the app on both the iPad as well as iPhone, as well as it worked so much much better on the iPhone. I couldn’t get it to scan properly on the iPad since my hands were as well shaky.

What does the app check?

The Petnostics app checks the complying with parameters, according to Chen:

leukocytes, nitrite, urobilinogen, protein, pH, blood, specific gravity, ketone, bilirubin and glucose.

From those parameters, Petnostics can determine if a pet potentially has specific illness or ailments, he said. results are shown instantly.

“Petnostics is a proactive method to method preventative healthcare with your pets by determining possible problems earlier on,” Chen said.

Some of the benefits to Petnostics:

1. It will motivate some pet owners to take pets to the vet more often.

2. It can determine early warning indications of prospective illness as well as save you money overall.

3. It’s less costly than a urinalysis at the vet (this will expense you a minimum of $50, particularly when you factor in the examination fee, etc.)

4. less stress for the pet.

How you can win a free Petnostics cup to test your pet’s health

*The winners have been notified.

We’re giving away a free urinalysis cup to two readers of ThatMutt.com.

There are two chances to win:

Opportunity #1: Leave a comment on this publish stating why you’d like to try the product for your dog or cat. I’ll select one champion at random on Friday. *Congrats, Rebekah!

Opportunity #2: All newsletter subscribers will have a separate chance to win. You can sign up for my regular newsletter below by entering your email address. *Congrats to Kristi as well as Luca!

What do you believe about the Petnostics app? Is this something you would utilize for your pets?