Uncategorized

Evcil hayvanlarda pyomaerma

Eklentiler ButtonsShare’i FacebookFacebookFacebookShare’e PinterestPinterestPinterestShare’e Moreaddthismore1’e PinterestwittertWittershare’e

Evcil hayvanlardaki pyoermma, çoğu durumda ciltteki bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan saç foliküllerinin iltihabı olarak tanımlanır. Dahil olan en tipik bakteri bir staph bakterisidir; Bununla birlikte, E coli ve Pseudomonas bakterileri de dahil olmak üzere diğer bakteriler de dahil olabilir. Pyoerma, her türlü cins veya herhangi bir PET yaşı yaşayabilir.

Pyoerma ile evcil hayvanlardaki en tipik klinik bulgular arasında farklı papüllerin yanı sıra cilt üzerindeki püstüller, ikincil kızarıklık, ölçekleme ve sık sık saç dökülmesi bulunur. Pyoerma ile birçok evcil hayvan da kaşıntıyı artıracaktır. Piyodermanın tedavisi en sık antibakteriyel şampuanlarla periyodik banyolara ek olarak en az 2 ila 3 hafta boyunca reçeteli oral antibiyotikleri içerir. Aynı şekilde, inhalan/temas alerjileri, pire ısırık alerjileri, gıda alerjileri ve potansiyel olarak hormonal bozukluklar dahil olmak üzere potansiyel pyoerma tetikleyicilerini ele almak da önemlidir; Aksi takdirde, pyoerma nüksü tehlikesi artar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *